Evästeiden käyttö on estetty selaimessasi, mikä rajoittaa osaa sivuston toiminnallisuuksista. Välttämättömät evästeet varmistavat mm. verkko-ostosten onnistumisen.
Suunniteltu huoltokatko 16.10.2025 Palveluissamme on huoltokatko torstaina 16.10. noin klo 16.00-23.00. Verkkokaupan sisäänkirjautuminen ei ole käytettävissä huoltokatkon aikana. Pahoittelemme katkosta aiheutuvaa harmia.
Editalta Sanoma Prolle siirtyneiden painettujen oppimateriaalien lähetyksissä esiintyy lyhyitä katkoja tuotetietojen siirron aikana. Toimituskatkot eivät koske digitaalisia oppimateriaaleja. Lue lisää UKK-sivulta.
Verkkokaupassa on häiriö ja tilausta tehdessä ei saa tilausvahvistusta, mutta tilaukset onnistuvat. Ongelma pyritään korjaamaan mahdollisimman pian. Pahoittelemme häiriöstä aiheutunutta haittaa!
Geoidi Ihmiset ja kulttuurit Digikirja sisältää oppi- ja tehtäväkirjan aineiston sekä Digilisätehtävät. Digikirja sisältää kaikki oppilaan tarvitsemat sisällöt helppokäyttöisessä digitaalisessa muodossa. Geoidi Ihmiset ja kulttuurit digikirja on maantiedon materiaali luokille 7, 8 tai 9. Materiaalin teemoja tarkastellaan luonnon ja ihmisen kannalta sekä sidottuna ajankohtaisiin tapahtumiin. Monipuoliset, eritasoisille oppijoille sopivat tehtävät ohjaavat yhdessä oppimiseen myös koulun ulkopuolella. Geomediataitoja ja paikannimistöä harjoitellaan geomedia-tehtävien avulla.
Geoidin digikirja on koulujen ostettavissa oppilaskohtaisella vuosilisenssillä ja hinta määräytyy kyseisen luokka-asteen oppilasmäärän mukaan. Kun ostat tuotteen, merkitse tilausmääräksi koko koulun kaikkien kyseisten luokkien yhteenlaskettu oppilasmäärä. Vuosilisenssin hinta määräytyy sen mukaan.
Geoidi Digikirjaan tehdyt suoritukset tallentuvat automaattisesti Ohjaamoon, josta opettaja voi seurata oppilaidensa edistymistä. Ohjaamo näyttää reaaliaikaisesti kuinka paljon oppilaat tekevät tehtäviä ja miten hyvin he niissä menestyvät. Opettaja voi katsella ryhmänsä suorituksia sekä ryhmätasolla että yksittäisen oppilaan tasolla.