Hyvä digikirjan ostaja,
Digikirjat ostetaan aina opiskelijan tunnuksella. Materiaali avautuu tunnukselle heti maksun jälkeen. Digikirjoilla ei ole palautusoikeutta Lue lisää ›
Acción 2 Tekstikirja on opiskelijalle tarkoitettu espanjan kielen digikirja.Lue lisää
Acción on lukion espanjan B3-kielen joustava oppimateriaalikokonaisuus. Acción 2 sisältää kurssit 5 - 8.Lue lisää
Acción-sarjassa jokainen kurssi koostuu neljästä peruskappaleesta. Joka viides kappale on kertaava kappale, jossa ei tule uutta asiaa: sen voi halutessaan jättää kotiin luettavaksi tai käsitellä seuraavan kurssin ensimmäisellä tunnilla. Opiskelun rytmittämistä auttaa tekstien jako A- ja B-osioihin. Sama jako näkyy harjoituskirjan puolella. Koska perustekstejä ei ole liikaa, jää aikaa lisäteksteille. Useimmissa kappaleissa on perinteinen kulttuuriteksti. Kursseista löytyy espanjankielisten nuorten kertomuksia heidän omasta arjestaan. Ääntämistä harjoitellaan Palomitas-kielileikkien avulla. Sanaston opiskelua helpottavat aktivoinnit, kuten vastakohtien ja synonyymien etsiminen, sanojen taivutus sekä käyttöesimerkit sanoista. Opiskelijaa rohkaistaan pohtimaan sanaston rakennetta. Kappalesanastot ovat samalla sivulla kuin tekstit, joten uudet sanat löytyvät nopeasti. Digikirja sisältää äänitemateriaalin. Tekstikirjan tehtävät voi tehdä ja tallentaa digikirjaan.
Acción 2 -kirjassa espanjan opiskelu jatkuu samaan kiireettömään mutta silti tehokkaaseen tahtiin kuin sarjan ensimmäisessäkin osassa. Documental-osioissa tututustutaan uusiin nuoriin, ja kirjan Palomitas-osioissa harjoitellaan sanontoja. Tekstikirja 2 sisältää kurssit 5 - 8. Viimeisillä kursseilla keskitytään kertaukseen ja yo-kirjoituksiin valmentautumiseen.